Jump to content
Forum Auto Romania

Eliberare CIV de tip nou


ȘtefanToyotist

Recommended Posts

Bună ziua! 

Am nimerit recent într-o situație destul de stupida. Am dorit recent sa transcriu mașina nou cumparata pe mine și cei de la DRPCIV m-au respins. Motivul este unul destul de stupid, vehiculul nu are categoria corecta setata. Vorbim de o Toyota Corolla din 2005, la ea în CIV în secțiunea Categorie SCRIE "Autoturism" însă ar trebui sa scrie "Autoturism M1/M2/M3". Din ce am citit, cam prin 2016 s-au schimbat certificatele de identitate și s-au adaugat/schimbat anumite informații. Deci, din cauza ca lipsește din sistem subcategoria cei de la DRPCIV m-au respins și au spus sa ma duc la Rar ca să mi se emită un civ de tip nou. Acuma, întrebarea ar fi, ce anume urmează sa facă cei de la Rar? E vorba de o verificare completa ca atunci când mașina e la prima înmatriculare, sau doar o sa fie emis un duplicat? Ar trebui să-mi fac griji și sa duc mașina la un service? E prima mea mașina și nu prea știu ce sa fac în actuala situație.  Un sfat ar fi foarte bine venit! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...